Archív
JAROSLAVA ŠICKOVÁ - FABRICI
16.11. - 17.12.2006
.
Jaroslava Šicková – Fabrici, (1950),
je jedinou ženou – sochárkou v histórii slovenského výtvarného umenia, ktorá vie systematicky a dôsledne spracovávať kameň, a to či v monumentálnej alebo komornej podobe.
Na výstave Sochy v Galérii Z v Zichyho paláci budeme môcť vidieť obidve jej výtvarné polohy. Sochárske práce sa u nej vždy opierajú o čistotu vyjadrovacích prostriedkov, no predovšetkým o symbolickú viacvýznamovosť obohatenú o osobitý poetický prejav.
Formovala sa v atmosfére tzv. školy Jozefa Kostku, dôležitú úlohu však v jej umeleckom a výtvarnom vývoji zohral teoretický i praktický záujem o arteterapiu. Systematické venovanie sa tejto disciplíne výrazne ovplyvnilo sochárkin umelecký program, ktorým sa vyznačujú jej voľné sochy, monumentálne práce ako aj reliéfy. Jaroslava Šicková – Fabrici výtvarne rozvíja vo svojich dielach umelecký prejav pozitívny pre mentálne zdravie človeka, zdravie ako stav telesnej, duševnej a duchovnej harmónie. Pre ňu umenie disponuje silne liečivým potenciálom a malo by byť prirodzenou terapiou pre spoločnosť, malo by vedome mobilizovať túžbu po súlade, spiritualite a transcendentne. Jej diela sa vyznačujú silným harmonizačným nábojom, vytvárajú potrebnú symbiózu s prírodou, prirodzený dialóg medzi človekom a jeho okolím.
Tieto myšlienky mala veľa ráz možnosť realizovať na viacerých zahraničných sympóziách, kde zanechala monumentálne diela plné absolútneho prepojenia medzi človekom a prírodou (spomeňme len práce realizované najmä v Španielsku, Taliansku, Japonsku, Južnej Kórey a Austrálii). Príklady tejto tvorby kultúrna verejnosť môže vidieť vo forme dokumentárnych záberov z jednotlivých krajín sveta.
Od roku 1984 sa začala venovať arteterapii a pedagogicky pôsobiť.
Pracovala v Ústave Prof. Karola Matulaya v Bratislave, v Galérii mesta Bratislavy a od roku 1991 pôsobí na Katedre liečebnej pedagogiky na Pedagogickej fakulte Univerzity J.A.Komenského v Bratislave. Od roku 1994 ako docentka.
Prednáša ako hosť na Jihočeskej univerzite v Českých Budejoviciach v Atelieri arteterapie a od roku 2003 na Husovej theologickej fakulte UK v Prahe a na Pedagogickej fakulte Karlovej univerzity v Prahe.
V rokoch 1997 a 1999 absolvovala stáže na Montclair State Univerzity v New Jersey a Hanneman Univerzity vo Filadelfii v USA.
V rokoch 2004-2006 vyštudovala na Karolvej univerzite v Prahe doktorantké štúdium,odbor arteterapia - špecialna pedagogika a získala titul PhD.
V roku 2000 založila spolu s akademickým sochárom Jánom Šickom organizáciu Terra Therapeutica - združenie slovenských arteterapeutov, ktorej je predsedkyňou.
PhDr.Dagmar Srnenská, kurátorka výstavy
.