« zoznam

SOCHA a OBJEKT XV.
24.06. - 29.08.2010

.

BRATISLAVA - PIEŠŤANY
24.6.-29.8.2010

Sochy na verejných priestranstvách vytvárajú jedinečný kolorit a  neopakovateľnú atmosféru, obohacujú možnosti kultúrneho vyžitia obyvateľov i návštevníkov týchto miest. Možnosť bezbariérovej komunikácie s výtvarným dielom v uliciach,  na námestiach či v parkoch,  pomáha nielen budovať vzťah k umeniu, ale zároveň kultivuje estetické cítenie a vedomie diváka. V rámci medzinárodnej výstavy Socha a Objekt sa každé leto predstavuje slovenskému divákovi kvalitné umenie, ako aj  významné umelecké osobnosti z mnohých krajín.  Medzinárodná kooperácia a spolupráca ponúka príležitosť k bližšiemu spoznávaniu iných kultúr prostredníctvom tak univerzálneho dorozumievacieho média, akým je  výtvarné umenie.
Toto každoročne poriadané podujatie sa teší mimoriadnemu záujmu nielen zo strany laickej, ale i odbornej verejnosti.
V roku 2010 Socha a Objekt slávi 15.výročie svojej existencie.
Kým na prvom ročníku podujatia v roku 1997 predstavila svoje diela malá skupina slovenských autorov, tento rok to bude 60 umelcov z 10 krajín.
Po prvý krát budú vďaka príkladnej ústretovosti Slovenských liečebných kúpeľov, a.s., ako aj Mesta Piešťany, veľkoformátové exteriérové plastiky vystavené na Kúpeľnom ostrove v Piešťanoch, na mieste s dlhoročnou bohatou tradíciou v poriadaní sochárskych výstav.

Okrem exteriérových lokalít v Bratislave na Hviezdoslavovom námestí, na Nádvorí Klarisky a v Piešťanoch na Kúpeľnom ostrove s veľkorozmernými dielami sochárov zo Slovenska, Českej republiky, Rakúska, Poľska, Maďarska, Chorvátska a USA, ponúkne tohtoročná Socha a Objekt XV. výtvarné diela ďalších umelcov v „komornejšom“ prostredí viacerých bratislavských galérií. Okrem mnohých slovenských, tu budú zastúpení autori z Maďarska, Rakúska, Nórska, Dánska, Holandska a Brazílie.
Okrem samostatných výstav, ako napríklad výstavy rakúskej autorky Iny Loitzl v Galérii Rakúskeho kultúrneho fóra, slovenského dua Tomáš Džadoň a Monogramista T.D. v Galérii Krokus, Brazílčana Jaildo Marinha vo Výstavnej sále Univerzitnej knižnice, Ole Videbaeka z Dánska v Kamennej sále Galérie Slovenskej výtvarnej únie, či Simona Ouda a Helen Vergouwen z Holandska v Galérii mesta Bratislavy, to bude predovšetkým reprezentatívna prehliadka dvanástich súčasných nórskych sochárov v Dome umenia, ktorá bola pripravená v spolupráci s Veľvyslanectvom Nórskeho kráľovstva a Asociáciou nórskych sochárov v Osle, výstava MADI – Unicum s maďarskými umelcami, ako aj výstava mladých slovenských tvorcov vo Veľkej sále Galérie Slovenskej výtvarnej únie.
Z viacerých ďaľších známych mien tohtoročnej výstavy je potrebné ešte spomenúť účasť významného maďarského konštruktivistu Jánosa Fajó a jeho kolegu Istvána Harasztyho z Budapešti, Barda Breivika a Bente Sommerfeldt -Colberg z Nórska, Václava Fialu a Antonína Kašpara z Českej republiky,  ako aj našich Andreja Rudavského či Petra Rollera.

V tomto roku, keďže sa výstava bude otvárať v dvoch mestách, v Bratislave začíname tzv. vernisážový maratón, špecifický len pre toto podujatie vo štvrok 25.6.  o 14.00 hodine a slávnostné zahájenie 15. ročníka vychádza na 20. hodinu večer, program otvorení bude pokračovať v Piešťanoch nasledujúci deň, t.j. v piatok 25.6.2010 o 17.00 hodine v Hudobnom pavilóne Harmony na Kúpeľnom ostrove.

Otvorenie jednotlivých výstav v Bratislave 24.6.2010  o:

14.00 hod. Galéria Krokus - TOMAS DŽADOŇ a MONOGRAMISTA T.D.
15.00 hod. Galéria Rakúskeho kultúrneho fóra – INA LOITZL (A)
16.00 hod. Galéria mesta Bratislavy – Mirbachov  palác - SIMON OUD (NL) a HELEN VERGOUWEN (NL)
17.00 hod. Galéria SVÚ – (Umelka ) – OLE VIDEBAEK (DK) + SOCHA a OBJEKT MLADÝCH
18.00 hod. Dom umenia – SÚČASNÉ NÓRSKE SOCHÁRSTVO
19.00 hod. GalériA Z spolu s Výstavnou sálou Univerzitnej knižnice – MADI –UNICUM + JAILDO MARINHO (BR)


Slávnostné zahájenie 15. ročníka podujatia sa pre pozvaných hostí uskutoční o 20.00 v Lisztovej záhrade Univerzitnej knižnice v Bratislave
Piešťany -  v piatok, 25.6.2010 o 17.00 hodine v Hudobnom pavilóne Harmony na Kúpeľnom ostrove.

.