Archív
AFTER HOURS
09.09. - 10.10.2010
.
AFTER HOURS
Pri výstave týkajúcej sa veľkých otázok života, umelecká kooperatíva OCCCA hľadá zjavenia. Kto sme? Odkiaľ prichádzame? Títo Orange County existencionalisti chápu, že 15 minút slávy je prchavých. Umenie však zostáva. Sú to aktivisti vlastnej posadnutosti, presvedčení, že umenie je nepredvídateľný experiment. Sú to praktickí snílkovia, pouliční múdri provokatéri. Veriaci, že umenie môže vytvárať zmeny v myslení o paradigmách denného života. Keď sa ich práce prezentujú pod jednou strechou tu na Slovensku, tak sme svedkami magickej atmosféry, hlavne ked sa zvečerieva a vyslovujú sa posledné prípitky o budúcich nedokončených projektoch. Umenie vtedy ožíva, šúchaju sa o seba útržky myšlienok vyvolávajúce animované argumenty medzi návštevníkmi galérie, cudzinci v náhlom zhone odhaľujú svoje intímne tajomstvá, osobné chúťky, strachy a túžby.
V Orange County Center for Contemporary Art / Po záverečnej v každom kúsku umeleckého diela je cítiť záchvev chladného vánku prichádzajúceho úsvitu.
Rob Mintz, 2010
.
Milí priatelia!
Ďakujeme vám za váš záujem o projekt After Hours-Po záverečnej a Individual Stories – Osobné Príbehy, ktoré pre americké a slovenské publikum v spolupráci s Galériou Z a Orange County Center for Contemporary Art pripravili Dalibor Polívka,Viktor Hulík, Xénia Lettrichová a Robert Mintz. Podujatie bolo možné pripraviť s podporou Vice konzula Milana Kováča z Konzulátu Slovenskej Republiky v Los Angeles, Americkej Ambasády v Bratislave, Ministerstva Kultúry SK a podpory Kevina a Rika Lawrenca, ako aj a iných anonymných darcov. Vsetkým tým, ktorí sa podieľali na akcii srdečne ďakujeme.
Výstava After Hours je prezentáciou alternatívneho neziskového združenia umeleckej kooperatívy 22 výtvarníkov a členov Orange County Center for Contemporary. Členovia sponzorujú a profesionálne riadia celú existenciu organizácie a galérie OCCCA.
Jedným z hlavných cieľov projektu Afer Hours je sprítomnenie sociálneho a subkultúrneho kontextu. V duchu ” Provincionalizmu” ale aj v duchu “Relationalizmu “, táto výstava je koncipovaná v poradí kontext a až potom dielo. Dnes vieme, že vytváranie aternatívnych priestorov zbavených masovej formulácie reality ako normy, je oveľa potrebnejšie a z tohto pohľadu reprezentovanie je dôležité nielen v retinálnom ale aj kontextovom zmysle .
O Globálnej spoločnosti sa hovorí už dávno, ale dovoľte mi zopár úvah na jej margo. Niet pochýb o tom, že viac ako kedykoľvek predtým, žijeme v dobe medializovanej ekonomickej a sociálnej závislosti a vzájomnej prepojenosti - či uz osobnej alebo národnej. Avšak rád by som zdôraznil, že globalizácia neznamená monokulturálnosť, ako sa častokrát môže zdať z pohľadu vplyvu veľkých kultúr na malé.
Domnievam sa, že globalizácia by sa mala odohrávať predovšetkým na úrovni kolektívneho vedomia a spočívať v kultivovaní rešpektu a úsilia o pochopenie menšín, malých celkov a pod-kultúr ako aj nad-kultúr.
Projekt After Hours/ Po Zaverecnej , Individual stories/ Individualne pribehy je kultúrnym dialógom medzi fragmentom slovenskej a americkej kultúry. Projekt mal za cieľ prispieť k lepšiemu pochopeniu a tolerancii dvoch odlišných celkov a preklenúť predpojatosť v myslení o “americkosti” alebo “slovenskosti”.
Prezentácia amerických alternatívnych scén má za cieľ vyvažovať medializovanie komerčných adaptácií a implantovanie konzumerizmu a tým následné amerikanizovanie domáceho prostredia, ktoré tak stráca kontinuitu a kultúrnu identitu.
Dnes vidíme nový horizont umenia, kde v istých momentoch vystupuje umelec ako nepodstatný a dielo pohodené v priestore, čaká na svojho objaviteľa. V dualistickom myslení je nemožné prekonať tento problém ale v ultimátnom zmysle, je možné vhliadnuť k objektu reprezentácie bez posudzovania. V doméne absolútneho je obraz sveta dotvorený divákom, ktorý vníma umenie v sociálnej interakcii tak prirodzene, ako vlastné dýchanie.
Preto vás pozývam vzhliadnuť na tieto diela nie ako na finálne artefakty, ale ako na príležitosť sa pozrieť za obraz, kde sa vám prihovárajú tí druhí, ktorí rovnako bojujú o život a o miesto na zemi. Občas trochu Elitárski-občas Bez Privilégií, občas Veselí a občas Smutní, Neadekvátni. Gýčoví. Hlúpi. Naivní. Krásni. Skvelí. Nevkusní. Pekní. Nevidiaci. Vidiaci. Drahí. Lacní. Neskutoční. Smelí. Nesmelí. Ďalekí či Blízki.
Skrátka len to, čo vám zostane v čase medzi záverečnou a očakávaním nového úsvitu.
Ďakujem v mene svojich priateľov aj v mene OCCCA za túto príležitosť a želám príjemný večer tu v galérii ale aj po záverečnej!
Dalibor Polívka
August 2010
.