« zoznam

Archív


134 + 1497/33 = 15; (15 ROKOV GALÉRIE Z)
15.04. - 08.05.2011

Vystavujúci autori:
Eduard Antal, Karol Baron, Juraj Bartusz, Milan Bočkay, Klára Bočkayová, Marián Čunderlík, Milan Dobeš, Rudolf Fila, Vladimír Gažovič, Betty Gold, Viktor Hulík, Dalibor Chatrný, Jozef Jankovič, Věra Janoušková, Igor Kalný, Michal Kern, Alojz Klimo, Jiří Kolář, Július Koller, Vladimír Kompánek, Radoslav Kratina, Rudolf Krivoš, Jan Kubíček, Juraj Meliš, Marián Meško, Igor Minárik, Štepán Pala, Milan Paštéka, Peter Roller, Andrej Rudavský, Rudolf Sikora, Miloš Urbásek.

.

Galéria Z zahájila  svoju činnosť 28.3.1996, na základe dohody o spolupráci medzi Mestskou časťou Bratislava - Staré Mesto a Agentúrou Artlines, ktorá galériu programovo i produkčne zabezpečuje.
Je zameraná hlavne na prezentáciu súčasného výtvarného umenia, slovenských, ako aj zahraničných autorov.
Nosnou aktivitou galérie sa stalo každoročné poriadanie medzinárodnej sochárskej výstavy –SOCHA a OBJEKT,ktorá predstavuje slovenskému divákovi diela významných domácich a zahraničných umelcov.
Špecifikum podujatia je v tom, že väčšina diel je umiestnená v bezprostrednom kontakte s divákom – v exteriérových lokalitách Bratislavy a od minulého roka aj Pieštan, ako aj v interiérových priestoroch spolupracujúcich galérií či kultúrnych inštitútov.
Od marca roku 1996 sa v Galérii Z usporiadali mnohé samostatné i kolektívne výstavy za účasti popredných slovenských ako aj zahraničných umelcov.
Zo slovenských autorov tu predstavili svoje diela napr.
Eduard Antal, Karol Baron, Juraj Bartusz, Štefan Belohradský, Pavol Binder, Danuta Binderová, Milan Bočkay, Klára Bočkayová, Albín Brunovský, Miroslav Cipár, Marián Čunderlík, Milan Dobeš, Rudolf Fila, Vladimír Gažovič,Viktor Hulík, Jozef Jankovič, Igor Kalný, Michal Kern, Alojz Klimo, Július Koller, Vladimír Kompánek, Viera Kraicová, Imro Weiner Kráľ, Rudolf Krivoš, Ivica Krošláková, Milan Laluha, Otis Laubert, Ester Šimerová-Martinčeková, Juraj Meliš, Marián Meško, Igor Minárik, Ján Mudroch, Marián Mudroch, Štepán Pala, Milan Paštéka,Vladimír Popovič, Peter Roller, Andrej Rudavský, Rudolf Sikora, Koloman Sokol, Miloš Urbásek, Ernest Zmeták, Jana Želibská  a mnohí daľší.
Na programe Galérie Z v uplynulých rokoch participovali mnohí renomovaní zahraniční autori ako
Daniel Spoerri, Nicolas Schoffer, Eduardo Arroyo, Martín Chirino, Carmelo Arden Quin, Douglas Kirkland, Lászlo Moholy -Nagy, Lájos Kassák, Dóra Maurer, István Haraszty, Gyorgy Jovánovics, András Mengyán, Imre Bak, Roland Goeschl, Jiří Kolář, Václav Boštík, Zdeněk Sýkora, Stanislav Kolíbal, Jan Kubíček, Dalibor Chatrný, Aleš Veselý, Olbram Zoubek, Radoslav Kratina, Eva Kmentová, Vladimír Preclík, Věra Janoušková, Hugo Demartini, Vratislav Karel Novák, Kurt Gebauer, Antonín Kašpar, Jan Saudek, Zbigniew Fraczkiewicz, Jan Berdyszak,  Gyula Kosice, Edward Curtis, Betty Gold atď.
Galéria Z v priebehu 15 rokov usporiadala 134 výstav, na ktorých vystavovalo 1497 umelcov z 33 krajín.
................................................................................................
I´am pleased to offer my congratulations and appreciation to Viktor Hulik and Galeria Z on the 15th anniversary of the gallery’s opening.  The many exhibitions displaying Slovak art in the United States and American art in Bratislava have been a significant contribution to a mutual appreciation of our two cultures.
Many thousands of Americans for the first time have had the opportunity to see the work of Slovak artists thanks to showings that the gallery has organized with partners in the United States.  And dozens of American artists have been able to display their work here in Slovakia.  
Being from Cleveland, I am particularly pleased that the gallery has worked with artists there, strengthening the historic ties between Bratislava and that part of the United States where so many Slovaks settled. 
We at the U.S. Embassy have worked closely over the years with Viktor because we value his artistic creativity and his innovative projects to increase public appreciation of art.  We look forward to continued cooperation - and lots of great art - during the next 15 years and beyond.
Mám radosť, že môžem zablahoželať a vyjadriť svoje uznanie Viktorovi Hulíkovi aj Galérii Z k
15. výročiu jej otvorenia. Množstvo výstav slovenského umenia prezentovaných v Spojených štátoch amerických a amerického umenia v Bratislave významne prispelo k vzájomnému obohateniu našich dvoch kultúr.
Tisíce Američanov mali príležitosť po prvý raz vidieť diela slovenských umelcov vďaka výstavám, ktoré organizovala Galéria Z s partnermi v Spojených štátoch amerických, a desiatky amerických umelcov mali zasa možnosť vystavovať svoje diela na Slovensku.
Som z Clevelandu a o to viac sa teším, že galéria spolupracovala s našimi výtvarníkmi, utužujúc historické putá medzi Bratislavou a touto časťou Spojených štátov amerických, kde sa usadilo veľa Slovákov.
Veľvyslanectvo USA roky úzko spolupracuje s Viktorom, lebo si ceníme jeho umeleckú kreativitu a inovatívne projekty prinášajúce uznanie umenia verejnosťou.
Tešíme sa na pokračovanie spolupráce a veľa vynikajúceho umenia počas najbližších 15 rokov ako aj v ďaľšom období.
Theodore Sedgwick
veľvyslanec Spojených štátov amerických v SR
.................................................................................................
Pätnásťročnú činnosť Galérie Z zhrnul jej zakladateľ a manager Viktor Hulík do lapidárnej trojice čísel: 134+1497/33= 15. Ukrýva sa v nich počet výstav, vystavujúcich umelcov a krajín, ktoré galéria za toto obdobie usporiadala.
Už na prvý pohľad je to úctyhodná bilancia a možno iba zasvätenému divákovi napovie čosi aj o obsahu a náročnosti vykonanej práce. Defilé umeleckých diel od umelcov zvučných mien domácich i zahraničných hovoria jasnou rečou o koncepčnosti a životaschopnosti tejto galérie. V porevolučnom období vznikli viaceré galérie a vznikajú podnes, mnohé však rovnako aj zanikajú, alebo existujú takmer bez ohlasu. Galéria Z, ktorá je jednou z prvých privátnych galérií, si vybudovala nielen široký ohlas, ale aj renomé v odborných kruhoch. 
Jej koncepcia je totiž založená nielen na prezentácii domácej výtvarnej scény, ale intenzívne rozvíja svoje aktivity na medzinárodnej úrovni a divákovi tak môže ponúknuť bohatý a kvalitný program, aký často nenájde ani v oficiálnych inštitúciách. Nemožno na tomto mieste podrobne zmieniť výstavy, ale vo verejnosti určite rezonuje najmä dlhoročná akcia „Socha a objekt“, ktorá sa koná každoročne v rámci bratislavského kultúrneho leta. Je to doposiaľ aj jediná pravidelná medzinárodná platforma v oblasti súčasného umenia, ktorá sa v našom meste koná. 
Aktivity Galérie Z charakterizuje dynamika, otvorenosť a pohotovosť v reflektovaní súčasného diania. Jej pozitívum je nielen v tom, že stavia na overených hodnotách, ale dáva priestor aj mladým umelcom. Vybudovaná sieť kontaktov s umelcami i inštitúciami doma, ale najmä v zahraničí, to všetko sú záruky ďalšieho pozitívneho rozvoja tejto galérie.
Eva Trojanová
................................................................................................
V roku 2002, keď sme v Bratislave usporiadali medzinárodný festival „Kassák és a MADI MA"
s kolegom Gáborom Hushegyim sme hľadali výstavné priestory a pravdupovediac aj umelcov, ktorí by svojou geometrickou tvorbou boli spriaznení s MADI. Pátracie schopnosti Gábora ho doviedli k Viktorovi Hulíkovi a tak sme našli oboje.
Pod vedením Viktora Hulíka sme Galérii Z usporiadali ústredný festival. V priebehu návštev sme v galérii našli geometrickú tvorbu veľmi príbuznú, podobnú ku kreatívnej tvorbe autorov MADI.  MADI a Viktor Hulík sa vtedy spriatelili a tento vzťah je odvtedy blízky.
Viktor Hulik, Kassák Lajos, Radek Kratina, Carmelo Arden Quin, alebo Saxon Szász János si myslia, že popri individuálnom tvorivom programe, je potrebné urobiť niečo aj pre spoločnosť, je treba spolupracovať a prebrať kolektívnu zodpovednosť aj za individuálne umenie.
Na základe výsledkov Viktor Hulík už 15 rokov od roku 1996 v centre Bratislavy a v Galérii Z, každý rok v lete organizuje najväčší živý festival v strednej Európe, SOCHA A OBJEKT. Námestia, ulice a galérie Bratislavy v tom čase osídlia umelci a navštevníci chtiac-nechtiac sa stávajú účastníkmi estetickej výchovy. V priebehu tohto vzťahu s MADI, Viktor Hulík priebežne zaraďuje do tohto projektu umelcov MADI v rámci individuálnych, alebo kolektívnych výstav.
Blahoželáme k práci a veríme, že naša spolupráca i naďalej bude prinášať ovocie.
Dárdai Zsuzsa
umelecký kritik, zakladateľ a kurátor Medzinárodnej nadácie Mobil MADI Múzeum
.................................................................................................
Pri príležitosti 15. výročia vzniku Galérie Z  vyjadrujeme poďakovanie prevádzkovateľovi  a umeleckému vedúcemu galérie, pánovi Viktorovi Hulíkovi za jeho zanietenú a oduševnenú činnosť, ktorou položil základy úspešnej spolupráce medzi Galériou Z a Kultúrnym inštitútom Maďarskej republiky. Vďaka jeho angažovanosti sa mohli vo výstavných priestoroch galérie predstaviť mnohé významné diela maďarských umelcov.
Na jeho pozvanie sa v Bratislave predstavili samostatnými výstavami István Harasztÿ či Dóra Maurer. Príležitosť dostali aj mnohé diela abstraktného a geometrického umenia a MADI, medzi nimi diela Jánosa Szaxona Szásza, Jánosa Fajóa, Istvána Haása a Tamása Lászlóa Kovácsa.
Projekt Socha a  Objekt bratislavským divákom umožnil oboznámiť sa s dielami György Jovánovicsa ,Tamása Körösényiho, Ádáma Farkasa, Andrása Mengyána, Tamása Kopasza a mnohých ďalších vynikajúcich maďarských sochárov a výtvarníkov.
Blahoželáme a  v mene Kultúrneho inštitútu Maďarskej republiky prajeme veľa ďalších hodnotných podujatí.
István Kollai,
riaditeľ Kultúrneho inštitútu Maďarskej republiky
................................................................................................
The embassy has had the pleasure of working closely together with Viktor Hulik in connection with the Socha a Objekt through the last five years and regards Mr Hulik as a very professional and pleasant organizer.
The feedback from the partner in Norway, the Norwegian Association of Sculptors, is also very clear: Mr Hulik is top class within his field in Europe!
We congratulate you on the 15 years anniversary, and wish you all the best in the future!
The Royal Norwegian Embassy in Bratislava
.................................................................................................
Dear Viktor Hulik,
I wish you much success and congratulate for the 15th anniversary!
Kind greetings
Dóra Maurer
..................................................................................................
Vážme si ľudí, ktorí robia niečo pre iných! Najmä, keď to "niečo" má koncepciu a vytrvalosť.
15 rokov = 5 478 dní. Do ďalších tisícoviek dní prajem významnému výtvarníkovi a galeristovi Viktorovi Hulíkovi, aby Galéria Z nás znovu zvolávala svojou rozmanitosťou a kvalitou
Rudolf Sikora
.

viac informácií »