SOCHA a OBJEKT XI.
29.06. - 03.09.2006
Lubomír Artz, Milos Balgavy, Mira Brtková (SCG), Marek Brincko, Hellmut Bruch (A), Michal Cimala (CZ), Cseh Lili (H), Eva Fišerová, Gerhard Frömel (A), Katarína Galovič Gáspár, Michaela Gorcová (CZ), Jon Gundersen (N), Pavol Hlôška, Huszár Andrea (H), Jiří Chmelář (F), Pasi Eerik Karjula (FIN), Gencay Kasapci (TR), Jerzy Kedziora (PL), Roland Kollnitz (A), Vesselin Lambrev (BG), Martine Linge (N), Oliver Leššo, Martin Lettrich, Juraj Meliš, Annika Löb Mossberg (S), Hans Martin Øien (N), Štěpán Pala, Zora Palová, Beatrix J. Piesh (USA), Viktor Popovič (HR), Peter Roller, Jürgen Stimpfig (D), Lenka Šimonyiová, Michal Škoda (CZ), Varga Eszter (H), Vladimír Zbyňovský, Jasan Zoubek (CZ)
.
Exelencie, vážené dámy, vážení páni, milí kolegovia,
dovoľte mi, aby som Vás v mene organizátorov – Agentúry ARTpoint, ARtlines, Mestskej časti Bratislava – Staré mesto a Staromestského kultúrneho strediska čo najsrdečnejšie privítal na slávnostnom otvorení už jedenásteho ročníka medzinárodnej výstavy SOCHA a OBJEKT.Socha a objekt je jedným z mála medzinárodných podujatí v oblasti výtvarného umenia, ktoré sa pravidelne, každoročne u nás na Slovensku realizujú. Podujatie vzniklo v roku 1996 a na prvej výstave v centrálnej mestskej časti prezentovalo svoje diela 13 slovenských autorov. V priebehu uplynulých rokov sa z tejto skromnej prehliadky stalo veľké medzinárodné podujatie, ktoré už stihlo vybudovať aj významné medzinárodné renomé. Táto výstava sa už neodmysliteľne začlenila nielen do každoročnej kultúrnej ponuky letnej Bratislavy ale i do povedomia kultúrnej, a to nielen bratislavskej verejnosti. V tomto roku sa podujatie koná v rámci projektu Staromestských letných hier. Bratislava sa tak cez leto stáva miestom, kde sa stretáva kvalitné umenie i významné umelecké osobnosti.
Na predchádzajúcich ročníkoch výstavy vystavovalo svoje práce množstvo domácich i zahraničných umelcov. Tak ako si táto prehliadka kladie za cieľ predstaviť divákovi širokú škálu možností a podôb sochárskej tvorby, z výtvarného hľadiska sú tu zastúpené rôzne štýly, od objektov ktoré pracujú s figúrou, cez inštalácie, objekty geometrického charakteru a minimalizmus až po sklené objekty, tak isto pravidelne ponúka i široké spektrum generačného autorského zastúpenia, od renomovaných tvorcov až po začínajúcich autorov, či čerstvých absolventov výtvarných škôl.
Variabilnosť koncepcie sa snaží aspoň v náznakoch sprostredkovať divákom mnohotvárnosť v súčasnom sochárskom dianí.
I keď sa nám v tomto roku nie úplne podarilo naplniť hlavnú myšlienku tohto podujatia – dostať výtvarné diela do bezprostrednejšieho kontaktu s divákom v exteriéroch mesta, výnimkou sú zavesené objekty poľského autora na Ventúrskej ulici, tohtoročná Socha a objekt XI. zaznamenáva rekordný počet zúčastnených galérií, viacero stálych partnerov podujatia a po prvý krát aj Galéria Bulharského kultúrneho a informačného strediska, Galéria Slovenskej sporiteľne, Galéria Francúzskeho inštitútu či K Gallery.
Na výstave sa zúčastňuje 37 autorov zo 14 krajín, z Českej republiky, Maďarska, Poľska, Rakúska, Chorvátska, Srbska a Čiernej hory, Nemecka, Francúzska, USA, po prvýkrát na tejto prehliadke sa predstavujú aj umelci zo škandivávskych krajín zo Švédska, Nórska a Fínska, ako aj Bulharska a Turecka.
Je mojou milou povinnosťou aby som privítal okrem vystavujúcich slovenských autorov aj viacerých zahraničných umelcov ktorí sa osobne zúčastňujú tejto vernisáže:
Hellmuta Brucha, Gerharda Fromela a Rolanda Kollnitza z Rakúska, Michala Cimala, Michaelu Gorcovú a Michala Škodu z Českej republiky, Cseh Lili, Huszár Andreu a Vargu Eszter z Maďarska, Jiřího Chmelářa z Francúzska, Pasi Karjulu z Fínska, Jerzy Kedziora z Poľska, Vesselina Lambreva z Bulharska, Anniku Lob Mossberg zo Švédska, Hans Martina Oiena z Nórska, Beatrix J. Piesh z USA a Jurgena Stimpfiga zo Spolkovej republiky Nemecko.
Vitajte v Bratislave a cíťte sa medzi nami dobre.
.
Viktor Hulík
organizátor výstavy
. viac informácií »