« zoznam

Archív


malé formáty / small works
18.06. - 31.07.2020

vystavujúci autori:
Eduard Antal, Elvíra Antalová, Mária Balážová, Milan Bočkay, Klára Bočkayová, Miroslav Cipár, Milan Dobeš, Rudolf Fila, Viktor Hulík, Jozef Jankovič, Dušan Kállay, Alojz Klimo, Tamara Klimová, Vojtech Kolenčík, Tamara Kolenčíková, Július Koller, Otis Laubert, Juraj Meliš, Marián Meško, Igor Minárik, Vladimír Popovič, Peter Roller, Peter Rónai, Veronika Rónaiová, Andrej Rudavský, Rudolf Sikora, Ján Švec, Dezider Tóth, Miloš Urbásek, Robert Urbásek, Jana Želibská.

.

Niektorí umelci uprednostňujú prácu v malých formátoch. Na priestore niekoľkých centimetrov štvorcových sú schopní zobraziť svoje posolstvo či vyjadriť závažnú informáciu. V týchto prácach sa sústreďujú príbehy, výroky či postoje. Pre niektorých malý formát poskytuje potrebný testovací základ pre nájdenie nového spôsobu ako priblížiť svoju prácu alebo preskúmať svoje vlastné limity. Ich maloformátové diela sú predstavami na ceste k veľkým formátom, myšlienok, ktoré sa už prejavujú v tejto malej podobe, len spontánnejšie, priamejšie a koncentrovanejšie.

Zvláštnou kapitolou malých formátov sú PF-ky. Táto výtvarná forma blahoželania a priania všetkého dobrého do Nového roku sa ujala v našom teritóriu koncom 19. a začiatkom 20. storočia. Prvými tvorcami PF-iek boli výtvarní umelci. Zdá sa, že aj v nasledujúcich rokoch si výtvarná komunita obľúbila možnosť posielať svojim priateľom a známym novoročné pozdravy prostredníctvom formátovo malého výtvarného diela, vytvoreného len na túto príležitosť. PF-ka obyčajne reprezentuje svojho autora a odráža spôsob či zameranie jeho tvorby. Tak ako existuje nepreberné množstvo výtvarných programov jednotlivých umelcov, tak isto v ich PF-kách sa prezentuje široká škála rôznych prístupov či využitia nespočetných výtvarných techník a postupov.

Posielanie PF-iek sa medzi umelcami stalo veľmi populárne v období 70 – 80 rokov, keď veľa z nich malo častokrát problém s vystavovaním svojej vlastnej tvorby na oficiálnej scéne. PF – ka poslaná priateľom na konci roku bola okrem novoročného priania, aj akousi informáciou o nich samotných, ako aj správou o napredovaní ich nezávislého výtvarného snaženia.

viac informácií »